Janusz S. Gruchała

Janusz S. Gruchała, dr hab. prof. UJ – polonista, edytor tekstów dawnych. Kieruje Katedrą Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki UJ. Pracownik PWSZ w Krośnie w latach 1999-2012, od 2004 do 2012 r. pełnił funkcję rektora.

Ukończył w Uniwersytecie Jagiellońskim polonistykę i filologię klasyczną. W 1977 r. rozpoczął pracę w Instytucie, potem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie przeszedł drogę od asystenta stażysty do profesora. Jego zainteresowania naukowe obejmują literaturę polską czasów Renesansu i Baroku, zarówno w języku polskim, jak i łacińskim. W tym zakresie mieści się rozprawa doktorska „Aratus” Jana Kochanowskiego – warsztat filologiczny poety, wydana drukiem w 1989 r., a także liczne artykuły w czasopismach i księgach zbiorowych. Oprócz tego badał historię dawnej książki; habilitację otrzymał za publikację Iucunda familia librorum. Humaniści renesansowi w świecie książki (Kraków 2002). Trzecim obszarem badawczym uprawianym przez J. Gruchałę jest edytorstwo naukowe tekstów staropolskich.Opracował wydania dzieł Biernata z Lublina (Żywot Ezopa Fryga, Bajki), Wacława Potockiego (Wiersze wybrane, Nagrobki, Obraz cnoty), Mikołaja Sępa Szarzyńskiego (Poezje), Abrahama Rożniatowskiego (Pamiątka krwawej ofiary…), Adama Jacka Pisarzowskiego (Poezje) i Jakuba Lubelczyka (Psałterz i kancjonał z melodiami). Kierował zespołem, który opracował edycję kazań ks. Piotra Skargi. Ostatnio badania J. Gruchały skupiają się na literaturze religijnej w dawnej Polsce; z tego zakresu opublikował: „Psalmy, hymny, pieśni pełne ducha”. Studia o staropolskich tekstach religijnych (Kraków 2013) oraz edycję Kazań pasyjnych (Kraków 2014).

Janusz Gruchała ma w swym dorobku 5 książkowych publikacji samoistnych, 23 zredagowane tomy zbiorowe i edycje naukowe oraz ponad 100 artykułów i recenzji naukowych w czasopismach i księgach zbiorowych. Był promotorem w 4 przewodach doktorskich, wykształcił ponad 100 magistrów i ponad 150 licencjatów (tych ostatnich w Kolegium Nauczycielskim oraz w PWSZ w Krośnie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s