Alicja Ungeheuer-Gołąb – dr hab., prof. nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego, pedagog i literaturoznawca pracuje na Wydziale Pedagogicznym UR oraz w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Krośnie. Zajmuje się badaniami nad literaturą dziecięcą (głównie dla dzieci do 12 roku życia) widzianą w szerokiej perspektywie jej związków z pedagogiką, psychologią, antropologią kultury; obcowaniem dziecka ze sztuką, zwłaszcza literaturą, teatrem i tańcem. Ponadto interesuje ją problematyka przekładu intersemiotycznego; literacka edukacja małego dziecka; odbiór literatury przez małe dziecko; terapeutyczne funkcje literatury dziecięcej.
Należy do stowarzyszeń naukowych, jak: Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Literaturą Dziecięcą – IRSCL (International Research Society for Children’s Literature); Polska Sekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – IBBY (International Board on Books for Young People – (członkini od 2010 r.). Należy do Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej „Biblioteki – Dzieci – Młodzież” Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, jest członkinią Rady Naukowej czasopisma „Studia Biblioteczne UR”, należy do Rady Programowej Polskiego Centrum Literatury Dziecięcej z siedzibą w Oświęcimu.
Jest twórczynią metody ekspresywnego wykonania utworów poetyckich, w której wykorzystuje elementy teatralizacji, dramy i ekspresji ciała. Prowadzi warsztaty z zakresu pracy z tekstem poetyckim i biblioterapii. W tle jej badań literaturoznawczych zawsze pozostaje dziecko jako odbiorca literatury. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów oraz kilku książek z zakresu badań nad literaturą dziecięcą, jak:
Poezja dzieciństwa, czyli droga ku wrażliwości, Rzeszów 1999;
Tekst poetycki w edukacji estetycznej dziecka, Rzeszów 2007;
Wzorce ruchowe utworów dla dzieci. O literaturze dziecięcej jako wędrówce, walce, tajemnicy, bezpiecznym miejscu i zabawie, Rzeszów 2009;
Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą, Warszawa 2011;
Literackie inspiracje przedszkolaka , Warszawa 2012;
Ponadto jest redaktorem tomów zbiorowych:
W pobliżu literatury dziecięcej, Rzeszów 2008;
Noosfera literacka. Problemy wychowania i terapii poprzez literaturę dla dzieci, Rzeszów 2012.
Jako nauczyciel akademicki brała udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, nauczała i wypromowała wielu przyszłych nauczycieli. Jest opiekunką Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej Dzieci działającego przy Wydziale Pedagogicznym UR, w ramach którego promuje czytelnictwo i szerzy kulturę literacką. Prowadzi długoletni, ścisły kontakt ze środowiskiem rzeszowskich przedszkoli i bibliotek dla dzieci. Współpracuje z dodatkiem do rzeszowskiego magazynu „Nasz Dom” pt. „Pluszak”.
Jej zainteresowania naukowe są zbieżne z działalnością literacką, wydała bowiem utwory dla dzieci:
O Taju, Jasiu i Rowerku (Kraków 2009);
Przygody Jeżyka spod Jabłoni (Kraków 2011);
Zimowe przygody Jeżyka spod Jabłoni (Kraków 2015)
zbiór wierszy – Dookoła Ciebie (Kraków 2010).
Opublikowała także tomiki liryki dla dorosłych (wybrane wiersze tłumaczono na język czeski):
Dotknięcia (Rzeszów 1997);
Kęsy życia (Rzeszów 2004).
Ponadto jest autorką tekstów piosenek dla zespołu szantowego Klang, z którym wydała kasetę i trzy płyty kompaktowe, zdobywając nagrody za tekst. Napisała teksty do suit tańców krakowskich i poloneza dla ZPiT Resovia Saltans przy UR. Jest autorką monologu dla dzieci wygłoszonego przez Cezarego Pazurę podczas widowiska w Filharmonii Podkarpackiej oraz libretta do widowiska dla dzieci opartego na muzyce Camille’a Saint Saensa Karnawał zwierzęcy wykonywanego przez Zespół Kameralny muzyków Filharmonii.
Badaczka łączy w swej działalności perspektywę naukową z żywą ekspresywną postawą animatora i twórcy, dopełniając obszar literatury sztukami plastycznymi, teatrem i tańcem.