Profesor Franciszek Ziejka: o losach polskiej humanistyki zdecyduje siła polskiego środowiska humanistycznego

Humanistyka przetrwa!

W swoim wystąpieniu inaugurującym Ogólnopolski Kongres Nowoczesna Humanistyka w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Franciszek Ziejka, w sposób syntetyczny zakreślił kształt zjawiska, jak się wyraził „tak zwanego kryzysu humanistyki”. W ocenie profesora Ziejki na obecny stan rzeczy i dyskusję wokół polskiej humanistyki złożyło się co najmniej kilka elementów życia publicznego. Są to między innymi niefortunnie inicjowane i często błędnie przeprowadzane elementy reformy systemu szkolnictwa wyższego, począwszy od systemowego zainicjowania na polskich uczelniach tak zwanego „systemu bolońskiego”, polegającego na rozdzieleniu studiów wyższych na dwa etapy trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia uzupełniające magisterskie, na nieudanej próbie wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów skończywszy.ziejka profesor krosno

Profesor podkreślił, że w świetle znanych mu dyskusji w europejskim środowisku akademickim, intencją procesu bolońskiego było faktyczne umożliwienie słuchaczom takiego właśnie podziału, a nie jego instytucjonalne i obligatoryjne wprowadzenie do wszystkich europejskich systemów szkolnictwa wyższego.

Ziejka uważa, że kryzys humanistyki jest procesem permanentnym, utrwalonym w kulturze. Jednak, dzięki wielkim humanistom kryzys ten nigdy nie przerodził się w ostateczną katastrofę. W ocenie profesora nie sposób wymagać, żeby badania humanistów przynosiły zyski, nie można stawiać przed humanistyką takich samych wymagań jak od specjalistów z zakresu innych dziedzin. Humaniści nie mogą rozliczać i przewidywać wyników badań.

O losach polskiej humanistyki, w ocenie Franciszka Ziejki, zdecyduje siła polskiego środowiska humanistycznego, a jest nią indywidualna praca jednostek. Humanistyka przetrwa, gdyż ma obrońcę w osobie papieża Jana Pawła II, który mówił m.in. o niebezpieczeństwach rezygnacji z badań podstawowych, humanistyka musi być otwarta ku prawdzie, nie wolno pomijać pytań o sens życia i historii, czy też takich wartości jak piękno, dobro i prawda.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s