Czytelnia imienia Pika Mirandoli – jak postrzegamy humanistyczną misję PWSZ

Jednym z towarzyszących kongresowi wydarzeń będzie, niezwykle ważne dla krośnieńskich humanistów, uroczyste otwarcie i uruchomienie czytelni im. Pika Mirandoli – specjalnie Czytelnia im. Pika Mirandoliwydzielonej, zorganizowanej i urządzonej, intymnej przestrzeni w czytelni biblioteki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, której półki wypełnione są i wypełniać się  będą literaturą piękną i słownikami ze wszystkich stron świata.

Pik Mirandola (właśc. Franciszek Pik 1871-1922), to jeden z wielkich krośnieńskich humanistów, nieco zapomnianych, a być może nawet niedocenianych w konfrontacji z wybitnymi inżynierami tego miejsca: „polskim Edisonem” Janem Szczepanikiem czy genialnym naftowcem i farmaceutą Ignacym Łukasiewiczem.

Otwierając czytelnię pragniemy przypomnieć i uhonorować tą ważną dla Krosna postać, zdolnego i błyskotliwego literata, tłumacza, humanisty. Tak właśnie chcemy postrzegać humanistyczną misję uczelni regionalnej, silnie związanej z otoczeniem, jego dziedzictwem i wybitnymi postaciami różnych epok, które właśnie w Krośnie, tu „na miejscu”, pozostawiły po sobie niezbywalne ślady swego talentu, zaangażowania i patriotyzmu.

Na uroczyste otwarcie czytelni  zapraszamy 13 maja, o godzinie 12:45 w budynku Biblioteki PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s